19 marca 2024

EAF-EG

Blog Osobisty

Wschodnie wpływy w fitness

Od dłuższego czasu można zaobserwować modę na to, co orientalne. Kultura i filozofia Wschodu okazała się atrakcyjna dla Europejczyków, którzy coraz częściej szukają punktu odniesienia właśnie w tej azjatyckiej rzeczywistości. Widać przy tym wyraźnie, iż podejście to wpływa nie tylko na sferę myślenia, ale również aktywności fizycznej. Czym inaczej wytłumaczyć sporą karierę jaką zrobiła w naszym świecie joga? Początkowo była ona traktowana nieco pobłażliwie jako kaprys japiszonów, którzy chcieli się polansować czymś dotąd nieznanym. Z czasem jednak podejście do jogi zmieniło się diametralnie, a jej elementy zaczęły przenikać do ćwiczeń fitness, by z czasem stać się integralną częścią „arsenału” treningowego.

Uniwersalność jogi sprawia, że mogą się nią cieszyć ludzie w każdym wieku. Joga trafiła na podatny grunt. W dobie zabiegania, licznych obowiązków zawodowych oraz domowych człowiek traci wewnętrzną równowagę. Jedni znajdują drugi oddech w modlitwie, inni z kolei chcą pomedytować. W jodze sprawnie połączono wschodnie wartości duchowe z ruchem, który wpływa korzystnie na nasz organizm.

Sztuka panowania nad ciałem i emocjami, która zawiera się w tym systemie stanowi bardzo ważny element kultury w wielu państwach Azji. Dzięki jodze człowiek może się lepiej rozwijać – i fizycznie, i duchowo. Dla panów joga może być świetnym patentem na walkę z codziennym stresem, a przecież wiemy, że płeć brzydsza łatwiej ulega nerwom i jest mniej cierpliwa. Z kolei paniom ćwiczenia pomagają przygotować się do nadchodzącego porodu, a także odzyskać równowagę po szczęśliwych narodzinach dziecka. Możliwości wykorzystania jogi z korzyścią dla nas jest bardzo wiele.