Oleje silnikowe – jak dobierać

Oleje silnikowe – jak dobierać

Mogłoby się zdawać, że prawidłowy dobór oleju silnikowego do naszego auta to nic trudnego. Trzeba jednak przy tym wiedzieć, na co tak właściwie zwrócić uwagę, aby rzeczywiście postawić na dobry olej silnikowy. Wszak to właśnie oleje silnikowe są kluczowe, jeśli chodzi o żywotność jednostki napędowej każdego samochodu. W związku z tym, sama regularna wymiana oleju nie jest wystarczająca – trzeba jeszcze odpowiednio go dobrać.

Sprawdź również jak wybrać zimowy płyn do spryskiwaczy oraz dlaczego warto go używać. 

Dobry olej można znaleźć chociażby na podstawie klasy lepkości, gdzie do wykorzystania mamy ogólnie stosowaną skalę od 0 do 60. I tak, w skali tej, 0 oznaczać będzie, że mamy do czynienia z bardzo rzadkim olejem silnikowym, podczas gdy 60 wskazuje, że mowa o oleju niezwykle gęstym. Ale co ta lepkość oleju tak w zasadzie oznacza? Chodzi tutaj głównie o to, że określa ona opór płynięcia jednej warstwy po drugiej – w związku z tym, im bardziej olej jest lepki, tym wolniejszy jest jego przepływ. W jaki sposób z kolei możemy odczytać klasę lepkościową danego oleju? Znajdziemy je na opakowaniu i będzie to kombinacja dwóch liczb z literą „W” jak przykładowo 5W/30.

W jaki sposób wybrać dobrej jakości olej silnikowy?

Zanim będziemy wiedzieć, jak dobrać wysokiej jakości olej silnikowy do naszego auta, musimy jeszcze ustalić, co tak w zasadzie znaczą wspomniane już liczby, które to możemy znaleźć na opakowaniu. Pierwsza liczba określać będzie przydatność oleju w niskich temperaturach, a odczytywać należy ją następująco: im liczba jest mniejsza, tym olej będzie spisywał się lepiej w niskich temperaturach. I tak, jeśli na opakowaniu znajdziemy symbol 0W to znaczy, że olej pozwoli uruchomić jednostkę napędową przy temperaturze minus 35 stopni Celsjusza. 5W to pięć stopni Celsjusza wyżej, 10W to kolejne pięć stopni i tak dalej.

Co będzie w takim razie oznaczać ta druga liczba? Tutaj z kolei mamy zawartą informację o lepkości oleju w temperaturze wysokiej. Dobrze więc wiedzieć, że im wyższa liczba znajduje się na opakowaniu, tym olej silnikowy jest bardziej gęsty w wysokiej temperaturze. Głównie dlatego, zanim wybierzemy olej do naszego auta, powinniśmy dowiedzieć się, jakie parametry będą odpowiednie. Dodatkowo, w przypadku różnych olejów silnikowych mamy również do czynienia z różnymi specyfikacjami jakościowymi.

Jakby tego było mało, niekiedy koniecznie może być zastosowanie oleju do auta z filtrami cząstek stałych. – w takiej sytuacji olej silnikowy powinien spełniać odpowiednią normę, natomiast przed zakupem tak czy siak warto zapoznać się z zaleceniami producenta.