20 kwietnia 2024

EAF-EG

Blog Osobisty

Zwyczaje, które przybyły do nas z zachodu

sprawdź druk

Każdy z nas potrafi wymienić najpopularniejsze tradycje polskie. Należą do nich m.in. obchody świąt Bożego Narodzenia, z obowiązkowym dzieleniem się opłatkiem, jasełkami, czy kolędowaniem, jak również obchody świąt Wielkiej Nocy, podczas których idziemy do kościoła ze święconką, czy polewamy się wodą w ramach śmigusa-dyngusa. Tradycja to przekazywane z pokolenia na pokolenie obyczaje, czy wierzenia.

Czy wobec tego takie zwyczaje jak walentynki czy Halloween możemy uznać za tradycje? Owszem są to tradycje, jednak z pewnością nie polskie. Dla nas takie święta są zwyczajami, które być może w przyszłości staną się tradycjami.

Zachodnie tradycje

  • Walentynki należą do tych zwyczajów, które na dobre zadomowiły się w polskiej kulturze. Walentynki są świętem zakochanych, którego historia sięga aż średniowiecza. Wtedy to, walentynki zaczęły być obchodzone w południowej i zachodniej Europie.

    Walentynki do Polski dotarły znacznie później. Popularność w naszym kraju zyskały dopiero w latach 90-tych XX wieku. Święto Walentego, nierozerwalnie powiązane także z jego patronem – Św. Walentym. Najhuczniej w Polsce walentynki są obchodzone w Chełmnie – mieście zakochanych, w którym też prawdopodobnie znajdują się relikwie Św.

    Walentego. Walentynki, jak każdy doskonale wie, są świętem zakochanych, a więc doskonałą okazją do wyznawania miłości.

  • Halloween to święto, które przybyło do nas z zachodu. Halloween jest jednym z tych zwyczajów, który budzi największe kontrowersje wśród Polaków. Święto to najhuczniej jest obchodzone w Stanach Zjednoczonych.

    Halloween jest pewnego rodzaju maskaradą i polega na przebieraniu się w postaci zza grobów. Głównym motywem Halloween jest dynia z wyciętymi oczami i ustami. Innymi symbolami tego święta są duchy, nietoperze i czarownice. Podczas Halloween dzieci i młodzież chodzą po domach wołając „cukierek albo psikus”. Halloween obchodzone jest w wieczór 31 października, a więc wigilię święta Wszystkich Świętych.

    Właśnie dlatego ten amerykański zwyczaj dzieli Polaków, na tych którzy uznają je za pogański obrzęd, kłócący się z wiarą katolicką, i tych, którzy nie widzą przeciwwskazań do obchodzenia zarówno Halloween, jak i czczenia pamięci katolickich świętych.

.