29 listopada 2021

EAF-EG

Blog Osobisty

Wiszące trumny

www.wezel-stryszek-bialeblota.pl

Mniejszości etniczne zamieszkujące wyspę Luzon praktykują zwyczaj chowania zwłok w trumnach zwisających na stromych zboczach klifu. Udając się zatem na wakacje w ten region warto być przygotowanym na możliwość natknięcia się na zwłoki będące w trakcie zaawansowanego rozkładu.

fizjoterapia w luboniu http://www.fizjo-forma.pl/o-mnie.html odwiedź nas naklejka dzielny pacjent http://online.booklet.pl/dzielny-pacjent/naklejki-dzielny-pacjent-200-sztuk Naklejki dzielny

Zwyczaj ten jest kultywowany przez plemię Igorotów. Co ciekawe, również sama trumna, w której spocznie zmarły, ma niecodzienną historię.

Przygotowuje ją bowiem własnoręcznie jej przyszły właściciel. Trumna jest przygotowywana przed śmiercią, jeżeli natomiast stan zdrowia nie pozwala na jej wykonanie, to do pracy angażuje się najbliższych członków rodziny zmarłego.

Gotową trumnę za pomocą grubych lin mocuje się na skalnych ścianach. Według wierzeń Igorotów ciało umieszczone w wiszącej trumnie będzie chronione przed dzikimi zwierzętami, a dusza, ponieważ jest bliżej nieba, będzie pobłogosławiona.

Jednak na wyspie Luzon można natknąć się nie tylko na wiszące trumny, ale także na krzesła lub krzyże. W sytuacji, kiedy zmarłego i jego rodziny nie było stać na drewno do wyrzeźbienia trumny, sadzali oni zmarłego na krześle lub przybijali do krzyża.