28 maja 2024

EAF-EG

Blog Osobisty

Święto Smoczych Łodzi

Do jednych z najważniejszych świąt w Chinach zalicza się Święto Smoczych Łodzi. Święto to obchodzone jest w piątym dniu piątego miesiąca chińskiego kalendarza księżycowego. Dzień ten jest okazją przede wszystkim do spotkań w gronie rodzinnym. Wówczas bliskich obdarowuje się drobnymi upominkami. Są to małe, własnoręcznie lepione bryłki.

Wykonywane są one z takich produktów, jak np. ryż czy bambus. Święto Smoczych Łodzi jest to także dzień wykorzystywany do odstraszania duchów. Z tego powodu Chińczycy wieszają na domach amulety. Jednakże największą atrakcją tego święta jest wyścig smoczych łodzi.

Panują sprzeczne teorie odnośnie tego, skąd wywodzi się ten zwyczaj. Wyścig smoczych łodzi to rywalizacja między drużynami, które składają się z 22 osób. Wioślarze pokonują określone dystanse, z których najdłuższy wynosi 2000 metrów. Wyścig ten co roku przyciąga tłum widzów. Pokaz jest bowiem bardzo widowiskowy, nie tylko ze względu na emocje, ale przede wszystkim na charakterystyczny wygląd łodzi.