16 czerwca 2024

EAF-EG

Blog Osobisty

Sprawdzajmy samochód przed wyjazdem w trasę

Często się spieszymy, a jeśli do tego dodać jeszcze przyzwyczajenie, to niejednokrotnie jest tak, że kierowcy podchodzą do samochodu, wsiadają i odjeżdżają. Nie poświęcając nawet jednej myśli temu, aby sprawdzić, czy ich samochód jest zdatny do podróży. Jeszcze nie jest źle, kiedy nasza podróż ma być krótka, a samochód używany jest codziennie. Gorzej, jeśli wybieramy się w dłuższą podróż, a mimo to, nie sprawdzamy stanu naszego samochodu.

Tak nie można

Każdy kierowca powinien w sobie wyrobić nawyk, że przed wejściem do samochodu sprawdza przynajmniej wizualnie stan opon.

Czy mają one dostatecznie dużo powietrza, czy nic się nie zmieniło od ostatniej podróży. Jeśli trasa jest krótka, a my codziennie korzystamy z samochodu, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że wszystko jest w porządku. Jeśli pojawią się inne problemy, to obecnie motoryzacja jest tak rozwinięta, że o większości z nich poinformują nas odpowiednie kontrolki, rozświetlając się na pomarańczowo albo czerwono. Wówczas nie wolno nam ich zignorować, tylko jak najszybciej powinniśmy poszukać powodu pojawienia się takiej informacji i niezwłocznie powinniśmy dany problem usunąć.

Co przed dłuższą podróżą?

Sprawa jednak przedstawia się zupełnie inaczej, jeśli mamy się wybrać w długą, kilkuset kilometrową podróż.

Wówczas nawet jeśli jeździmy na co dzień danym samochodem, powinniśmy poświęcić trochę czasu na jego dokładne sprawdzenie. W takich sytuacjach już nie wystarczy, że sprawdzimy poziom powietrza w oponach. Dokładnie powinniśmy się przyjrzeć temu, jaki mają one bieżnik, ile jest płynu hamulcowego, czy działają wszystkie światła, czy mamy odpowiednią ilość oleju i płynu do spryskiwaczy. Jeśli mamy taką możliwość, warto oddać samochód do zaufanego mechanika, który zna się na motoryzacji, a więc będzie mógł nam powiedzieć, czy spokojnie możemy się wybrać takim samochodem w zaplanowaną podróż, czy może przed wyjazdem powinniśmy dokonać jakichś niezbędnych napraw. Tak naprawdę nie trzeba być wielkim specjalistą od motoryzacji, aby zdawać sobie sprawę z tego, że z biegiem czasu, w wyniku eksploatacji pewne elementy w naszym samochodzie ulegają zniszczeniu i należy je zmienić.

Trzeba to robić od razu, jednak przed wyjazdem w dłuższą trasę warto sprawdzić, czy nie pojawiły się jakieś problemy, które jeszcze nie dały o sobie znać, a które przy kilkuset kilometrach mogą się okazać sporym problemem.