29 marca 2023

EAF-EG

Blog Osobisty

Samochody są coraz bezpieczniejsze

Samochodów na naszych ulicach jest coraz więcej, w dodatku kierowcy ciągle gdzieś się spieszą, jednocześnie rozmyślając o wielu rzeczach naraz, przez co nie trudno o wypadki. Dlatego też co chwilę słyszymy jakieś informacje o wypadkach czy stłuczkach, chociaż na szczęście niewiele jest informacji, w których słyszymy, że ktoś w ten sposób stracił życie. To wszystko zasługa tego, że mimo wszystko samochody produkowane są w taki sposób, aby były one bezpieczne. To oznacza, że współczesne samochody gwarantują nam podczas jazdy znacznie większe bezpieczeństwo, niż te, które były produkowane jeszcze jakiś czas temu.

Inna strefa zgniotu

W motoryzacji przeprowadzono mnóstwo różnego rodzaju testów, które miały pokazać jak zachowuje się samochód i jego karoseria, wraz z silnikiem, gdy dochodzi do zderzenia czołowego z innym pojazdem, uderzenia w ścianę, gdy dochodzi do uderzenia z boku albo z tyłu. Te wszystkie testy zostały odpowiednio przeanalizowane, a następnie wykorzystane. Dzięki temu możemy obserwować niesamowity skok jeśli chodzi o rozwój motoryzacji, ponieważ obecne samochody są naprawdę bezpieczne. Ich producenci dokładają starań, aby podczas zderzenia jak najmniejsza siła uderzała w kierowcę i pasażerów, żeby zatrzymywała się ona na masce i pozostałych elementach karoserii.

Stąd też mamy w samochodach do czynienia z różnymi akcesoriami, których wcześniej w nich nie było.

Co to jest?

Jeżeli zastanawiamy się nad tym, co zrobiono w motoryzacji, aby samochody były bezpieczniejsze, to warto wiedzieć, że naprawdę wiele. Przede wszystkim mamy obowiązek montowania pasów dla każdego miejsca, które znajduje się w samochodzie. To daje nam gwarancję, że prawidłowo zapięty pas nie dopuści do wypadnięcia z samochodu podczas zderzenia.

Dodatkowo w motoryzacji już czymś zwyczajnym są poduszki powietrze, a do tych montowanych z przodu, dochodzą także te montowane z boku, jak i w siedzeniach, co dodatkowo zwiększa szansę uniknięcia poważnych obrażeń podczas wypadku. No i oczywiście karoseria jest tak przygotowana, aby w razie zderzenia zginała się w odpowiedni sposób, chroniąc pasażerów i przejmując siłę uderzenia na siebie. W motoryzacji ciągle wiele się zmienia, ale trzeba przyznać, że sporo z tych zmian dotyczy zwiększenia bezpieczeństwa podczas podróży. To oznacza, że podczas kupowania samochodu, powinniśmy sprawdzać jak wypada on w testach zderzeniowych.