28 września 2021

EAF-EG

Blog Osobisty

Najstarsza fabryka prochu

www.semsacja.pl

Czarny proch to rodzaj miotającej mieszanki pirotechnicznej, która została wynaleziona w Chinach już pod koniec XI wieku. O jej skuteczności może świadczyć fakt, że niemal do połowy XIX wieku była jedynym znanym tego typu produktem.

Choć dziś został zastąpiony bardziej efektywnymi rodzajami prochu, np. bezdymnym, w Polsce wciąż funkcjonuje fabryka go produkująca.

Mowa tu o fabryce funkcjonującej w ramach Zakładu Tworzyw i Farb w Mąkolnie, której tajemniczości dodaje nie tylko fakt, że funkcjonuje od XVII wieku. Ciekawość wzbudza też fakt, że zatrudnieni tam pracownicy nie rozmawiają na jej temat z nikim z zewnątrz.

Niektóre jej budynki są już nieczynne, a to z kolei rodzi pytania o danie turystom możliwości ich zwiedzenia. Jak na razie jednak władze fabryki nie biorą takiego rozwiązania pod uwagę.

Niewątpliwie największe znaczenie ma tu zły stan techniczny budynków. Dawniej zakład w Mąkolnie produkował nie tylko czarny proch, ale także lont prochowy oraz amunicję myśliwską i tę przeznaczoną dla wojska.