Bycie ekologicznym jest współcześnie bardzo na topie. Jak grzyby po deszczu rosną kolejne sklepy, które specjalizują się w sprzedaży eko-żywności, eko-ubrań czy eko-kosmetyków. Coraz chętniej przesiadamy się z samochodów na rowery nie tylko z wygody i dla zdrowia, ale również w imię swoich ekologicznych przekonań.
Czy zdajemy sobie jednak sprawę, co dokładnie kryje się pod słowem „ekologia”? Termin ten powstał z połączenia dwóch greckich słów: oikos, czyli dom (także w rozumieniu: stosunki życiowe) oraz logia, czyli nauka. Jest to więc nic innego, jak dziedzina wiedzy, która zajmuje się strukturą oraz funkcjonowaniem przyrody. W zakres jej zainteresowań wchodzą badania oddziaływań pomiędzy organizmami i ich środowiskiem.
Istotne są także wzajemne oddziaływania organizmów. Co w świetle tej wiedzy oznacza „bycie ekologicznym”? Odnosi się przede wszystkim do zachowywania w taki sposób, by nie naruszać tych delikatnych relacji pomiędzy rozmaitymi elementami przyrody. Właśnie dlatego ludzie z eko-zamiłowaniem starają się dbać o to, by ich działania w jak najmniejszym stopniu wpływały na naturalne środowisko, na przykład przez ograniczanie produkcji zanieczyszczeń.
Jak automatyzacja zwiększa elastyczność produkcji w przemyśle motoryzacyjnym
Zalety małych elektrowni wodnych
Zalety energii geotermalnej