5 marca 2021

EAF-EG

Blog Osobisty

Fabryka Cukiernicza Kopernik

Pierniki to jeden z najbardziej znanych symboli Torunia – nic dziwnego. To właśnie w tym mieście znajduje się najstarsza w Polsce fabryka cukiernicza produkująca pierniki i różnego rodzaju wafle. Co ciekawe nie zawsze pozostawała ona w polskich rękach.

Założycielem Fabryki Cukierniczej „Kopernik” był Gustav T. Wesse, który w XVII wieku przekształcił i unowocześnił niewielki zakład swojego ojca. W okresie międzywojnia była to jedna z największych fabryk w regionie zatrudniająca aż 200 pracowników.

Z powodów politycznych niemiecki właściciel musiał jednak sprzedać firmę Polskiej Spółdzielni Społem. Po wojnie działała ona jako przedsiębiorstwo państwowe, a dopiero w III Rzeczpospolitej stała się spółką pracowniczą. Pierniki obecnie produkowane są w wielu wariantach smakowych – oblane czekoladą, glazurą czy nadziewane.

Spod ręki cukierniczych mistrzów wychodzą także wafle. Na zamówienie powstają także pierniki specjalnie modelowane. Wciąż jednak do ich wytwarzania używa się dawnych receptur, stosowanych jeszcze w XVII wieku.