28 maja 2024

EAF-EG

Blog Osobisty

Etykiety na soki i wino – jak je zaprojektować?

Domowe winiarstwo i produkcja zdrowych soków staje się coraz bardziej popularnym hobby. Wino w domowych warunkach możemy przygotować nie tylko z ciemnych lub jasnych winogron, ale i z innych owoców, tworząc bardziej lub mniej słodkie trunki. Cały proces winnej fermentacji wieńczy przelanie gotowego wyrobu do butelek, zakorkowanie i… oklejenie szkła etykietami, na których znajdą się informacje o rodzaju trunku i danym roczniku wina. Tak przygotowane butelki z winem mogą dostojnie leżakować i dojrzewać w przydomowej piwniczce lub stać się ciekawym podarkiem dla naszych bliskich. Podobnie jest z własnej produkcji sokami – możemy przygotować je z przeróżnych owoców i warzyw, decydując się na różne połączenia i mniejszą lub większą zawartość cukru. Warto pokusić się o przygotowanie własnej etykiety na wino i własnej etykiety na soki, które nadadzą naszym wyrobom niezwykłego charakteru. Jak zaprojektować i wydrukować takie etykiety na butelki wina?

Etykiety na wino i soki – co powinny zawierać?

Samoprzylepne etykiety na soki oraz etykiety na wino i nalewki powinny pełnić zarówno funkcję ozdobną, jak i informacyjną. Na takich naklejkach powinna znaleźć się informacja o składzie – użytych owocach, a także informacja o roczniku wina czy dacie produkcji soku. W trakcie przygotowywania domowego wina możemy pokusić się również o obliczenie mocy trunku, by później zawrzeć taką informację na etykiecie. Możesz od razu wydrukować takie informacje na etykiecie lub wstawić ciągłe lub kropkowane linie do późniejszego wypełnienia długopisem czy flamastrem.

Nie zapomnij również o stronie estetycznej projektu. Zadbaj o odpowiednie kolory i grafikę. Warto, by na danej etykiecie znalazł się motyw owoców użytych akurat do produkcji wina lub soku.

Projektowanie własnej etykiety na soki, wino i nalewki – krok po kroku

Ale od czego zacząć projekt własnej etykiety na wino, nalewki lub soki? Cały projekt możesz przygotować przez Internet. Wystarczy znaleźć odpowiednią stronę internetową z kreatorem etykiet lub odwiedzić witrynę wybranej drukarni etykiet. Wiele firm trudniących się drukiem udostępnia na swojej stronie takie kreatory. Możesz wybierać spośród dostępnych propozycji grafik lub ładować własne zdjęcia. Sam decydujesz o kształcie, kolorze, rozmiarze i typie fontu, wzorze, grafice i zawartych na etykiecie informacjach. Na koniec wysyłasz projekt do drukarni, określając rozmiar etykiety i wielkość nakładu. Samoprzylepne etykiety na soki i wino już niedługo ozdobią butelki Twojej domowej spiżarki.