16 czerwca 2024

EAF-EG

Blog Osobisty

Czy interesują nas zwyczaje i tradycje?

Nie ulega wątpliwości, że w każdym narodzie, a nawet w mniejszych grupach istnieją jakieś zwyczaje i tradycje, które sprawiają, że zachowana jest ciągłość pokoleniowa, że kolejne pokolenia mają coś takiego, co łączy je z ich przodkami. To wszystko sprawia, że tego typu zależności i przekazywane z pokolenia na pokolenie zwyczaje i tradycje, cieszą się sporym zainteresowaniem wśród osób, które zajmują się ich badaniem. Zwłaszcza, że nawet w jednym narodzie mogą istnieć mniej lub bardziej zróżnicowane tradycje, a w dużej mierze będą one zależały od regionu, w którym występują.

To też sprawia, że chociaż wiemy na ten temat już całkiem sporo, to jednak cały czas poszukujemy jeszcze dalszych informacji.

To jest ważne

Niezwykle ważne jest to, aby każdy człowiek miał jakieś zwyczaje i tradycje, które przejął od poprzednich pokoleń, a które obecnie sam utrzymuje i wypełnia. To właśnie dzięki takim zachowaniom możemy mieć pewność, że tożsamość jednostki będzie zachowana, że taki człowiek będzie potrafił się dobrze odnaleźć w swojej społeczności, a co się z tym wiąże, że będzie dokładnie wiedział, do kogo przynależy i gdzie jest jego miejsce.

Co więcej, tego typu utrzymywanie zwyczajów i tradycji jest bardzo ważne nie tylko wtedy, gdy człowiek żyje między ludźmi, którzy też te zwyczaje i tradycje utrzymują, ale jeszcze ważniejsze jest wtedy, gdy znajduje się poza tym środowiskiem, bo to właśnie one, w obcym środowisku, pomagają mu zachować tą tożsamość i nie zagubić własnego pochodzenia.

Trochę się zmieniają

Oczywiście to nie jest tak, że zwyczaje i tradycje mimo upływających pokoleń są cały czas takie same, sztywne. Nie, one się trochę zmieniają, bo kiedy dwie osoby postanawiają założyć własną rodzinę, to każda z nich do tej rodziny przynosi swoje zwyczaje i tradycje, a to powoduje, że musi być wypracowany kompromis i wówczas właśnie powstają niewielkie zmiany.

Jednak główny ich trzon, główny rdzeń, który sprawia, że nadal czujemy się powiązani z przodkami pozostaje taki sam. To też powoduje, że z ludźmi, którzy mają takie same, albo zbliżone do nas zwyczaje i tradycje, znacznie łatwiej jest się nam porozumieć, a co się z tym wiąże, łatwiej jest nam też żyć wśród nich. To też dlatego, jeśli wyjeżdżamy gdzieś na wakacje, to powinniśmy zrobić wszystko, aby poznać jak najwięcej zwyczajów i tradycji miejscowej ludności, bo tylko wtedy będziemy mogli powiedzieć, że ją w miarę dobrze poznaliśmy.

Warto poznawać zwyczaje i tradycje jakie panują w różnych miejscach, bo wówczas możemy być zaskoczeni tym, jak wiele nas łączy z różnymi ludźmi, ale też możemy być zaskoczeni tym, w jakich zagadnieniach się między sobą różnimy. Z pewnością im więcej na ten temat będziemy wiedzieli, tym większa będzie szansa, że łatwiej będzie nam się odnaleźć wśród innych osób, zwłaszcza jeśli zauważymy wśród ich zwyczajów i tradycji, podobieństwa do tego, co sami kultywujemy.