5 marca 2021

EAF-EG

Blog Osobisty

Co to jest cięcie CNC?

gaz ziemny giełda

CNC to bardzo nowoczesna metoda konkretnych metod obróbki, która realizowana jest przy użyciu zaawansowanych technologii, takich jak maszyny i komputery. Metoda ta pozwala na osiągnięcie nawet najbardziej spektakularnych założeń i wykorzystanie różnorodnych materiałów. Wszystko w zasadzie zamyka się w jednym stwierdzeniu: cięcie CNC to metoda wycinania, która pozwala osiągnąć najwyższą jakość. Wycinanie od lat było wykonywane ręcznie i mechanicznie, przy użyciu chociażby skomplikowanych pił. Efekty takiej pracy okazały się być satysfakcjonujące do momentu w którym zaczęto rozmyślać o jakości i większej efektywności.

Poszukiwania nowych metod doprowadziły do powstania systemów CNC, z których współcześnie korzysta bardzo wiele producentów poszczególnych elementów i konstrukcji. CNC to alternatywa dla tradycyjnych metod, która działa przy użyciu technologi sterowania urządzeniami, wyposażonych w indywidualne komputery i systemy. Dzięki temu osiągnięcie projektu jest tak proste, ponieważ programy umożliwiają wprowadzenie najbardziej skomplikowanych realizacji, a wszystko dzieje się przy użyciu maszyn. Computerized Numerical Control to przede wszystkim wykonanie zaprojektowanego wcześniej cięcia w sposób numeryczny. Gdy ten proces zostanie zrealizowany, następuje obróbka projektu.

Wszystko musi być jednak kontrolowane przez uprawnionego pracownika, który czuwa nad poprawnością działania wszystkich systemów. Metod cięcia CNC jest co najmniej kilka, a różnica tkwi w przeznaczeniu poszczególnych technik. W głównej mierze chodzi o użyty materiał do realizacji projektu. Główne metody cięcia to: technika laserowa, cięcie plazmą oraz strumieniem wody. O konkretne realizacje najlepiej jest uprzednio pytać specjalistów.

Zalety cięcia CNC:

  • Przede wszystkim jest to niesamowita precyzja i dokładność. Nawet najmniejsze cięcia będą dokonane w sposób bardzo szczegółowy, czego nie da się osiągnąć metodami tradycyjnymi;
  • Powtarzalność systemów pozwala na osiągnięcie identycznych egzemplarzy;
  • Dzięki wykorzystaniu metody CNC możemy być dumni z minimalizowania tworzenia odpadów materiałów ciężkich. System sam oblicza najkorzystniejsze miejsce cięcia, dzięki czemu ilość ,,skrawków” jest dużo mniejsza;
  • Cięcie nie wymaga późniejszego, dodatkowego wygładzania. Ten rodzaj obróbki jest wystarczający i nie trzeba poświęcać mu dodatkowej pracy i uwagii.

Metoda CNC dedykowana jest wszystkim, którzy oczekują precyzji i dokładności w cięciu.

Chcą powtarzalności i oszczędzenia czasu, co jest możliwe w osiągnięciu przez dedykowane do tego maszyny.