28 maja 2024

EAF-EG

Blog Osobisty

Bieganie nocą dla kobiet i mężczyzn

Bieganie to bardzo popularna forma sportu, chętnie uprawiana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Biegamy nie tylko za dnia, ale i nocą. Nocny jogging niesie ze sobą wiele korzyści – mniejszy ruch na drogach i na chodniku, niższa i przyjemniejsza temperatura, doskonały relaks przed snem. Jednak musimy pamiętać o bezpieczeństwie i zapewnieniu sobie odpowiedniej widoczności. Nie wybiegaj od razu w ciemność, najpierw właściwie się do tego przygotuj! O czym powinny pamiętać kobiety i mężczyźni, jeśli wybierają się na nocne bieganie?

Światło i odblaski

Bieganie po lesie czy po parku za dnia może być prawdziwą przyjemnością, ale już w nocy niekoniecznie. Z takich miejsc lepiej zrezygnować po zmroku. Lepiej wyznaczyć sobie dobrze oświetlone trasy, które zapewnią właściwie poczucie bezpieczeństwa i pozwolą na komfortowe bieganie.

Wybierz te trasy, które już dobrze znasz. A jeśli chcesz poznać nowe, ich odkrywanie zarezerwuj sobie na dzień. Pamiętaj również o odblaskach, które zapewnią Ci odpowiednią widoczność. Może być to odzież odblaskowa i odblaski do biegania – kurtki, kamizelki, koszulki, legginsy, rękawiczki, podkolanówki… Ale mogą być to równie osobne odblaski na ręce, nadgarstki, kostki lub nogi.

Buty odblaskowe

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni pomyśleć również o odpowiednio dobranych butach. I nie chodzi tu jedynie o wygodę, choć to również bardzo ważna kwestia. Podczas nocnego biegania ważna jest także ich widoczność – na rynku dostępne są buty biegowe z odblaskami, a także nieco bardziej zaawansowane obuwie z czerwonymi światełkami LED.

Poruszające się odblaski czy światełka na pewno ostrzegą kierowców.

Kamizelka odblaskowa

Jaskrawa kamizelka odblaskowa to sposób na widoczność, ale także na niższe temperatury. Wykonane z lekkiego, wiatrówkowego materiału dadzą się złożyć tak, by móc je schować do kieszeni. Dzięki temu możemy założyć taką kamizelkę w dowolnym dla nas momencie – ochroni przed wiatrem, ale będzie przepuszczała powietrze.

Porady dla kobiet i mężczyzn

O czym jeszcze powinni pamiętać nocni biegacze? Najlepiej znaleźć sobie towarzysza do nocnego biegania. Choć nocny jogging może sprzyjać refleksjom, to nie jest tak samo bezpieczny, jak ten dzienny. Szczególnie kobiety powinny zadbać o towarzystwo sportowe.

Zawsze można umówić się też na bieganie z większą grupą nocnych biegaczy, których nie brakuje. Po zmroku lepiej zrezygnować ze słuchania muzyki i wyostrzyć nasze zmysły.

Sprawdź: 

program do mailingu masowego